Пупкова ( пупова, пупочна) грижа

Пупкова ( пупова, пупочна) грижа

Пупкова ( пупова, пупочна) грижа

Пупкова грижа

Грижа пупкова (Hernia umbilicalis) – результат неповного закриття пупкового кільця. Грижевий мішок «вибухає» через цей дефект. Грижа пупкова легко вправляється, а в горизонтальному положенні вміст сам переходить в черевну порожнину. Защемлень при пупкових грижах у дітей практично не буває. Пупкова грижа як правило замалих розмірів для проникнення в неї кишківника. Бувають періодичні болі, причиною яких є попадання в грижевий мішок частинки сальника, також можуть бути зрощення сальника із грижевим мішком, що виникають через періодичні запалення в мішку. Більшість пупкових гриж мають тенденцію до самовиліковування, що закладено генетично ( є генетичний поштовх, потенціал, тенденція до закриття). Також з ростом дитини прямі м’язи живота наближаються один до одного, що поступово зменшує пупкове кільце. Потрібно частіше викладати дитину на живіт. У важких випадках (недоношеність, супутня патологія) можливе заклеювання дефекта пластиром з попереднім вправленням грижі (по Султану), але в такому випадку можуть виникнути значні мацерації шкіри. При вдалому заклеюванні «крепким» пластиром для пупкової грижі, останній чим довше не знімають, до двох неділь, з цим пластиром і купають дитину.

Виникнення пупкової грижі: слабе місце в ділянці пупка є у кожної дитини, яке виникає після відходження пуповини. Більш щільне замикання пупкового кільця проходить в нижній його ділянці де проходять дві пупочні артерії та сечовий проток (урахус). Ці структури оточені ембріональною тканиною, яка разом із м’язами судин утворює добре сформовану сполучну тканину. Через верхню ділянку пупкового кільця проходить тільки пупкова вена, яка немає такої ембріональної тканини. Ця частина кільця значно слабша і у всіх дітей в цьому місці деякий час є щілина. Пупкова грижа у дітей виникає, якщо є вада-дефект (недорозвиток) пупкової фасції Ріше (Richet), - це частина передочеревинної фасції в ділянці пупкового кільця. Ця фасція має бути з’єднана сполучнотканинними волокнами з білою лінією та обома апоневрозами прямих м’язів живота і закривати пупок із середини.  

Пупкова грижа операція, лікування

Покази до хірургічного лікування встановлюються в основному у віці 4-х років. Але у дітей з великими грижами, що мають часті неспокої чи патологію сполучної тканини оперативне лікування проводиться раніше, краще, якщо можливо відстрочити до року життя. До операції потрібно частіше викладати дитину на живіт. Можливе заклеювання дефекта пластирем з попереднім вправленням грижі (по Султану), як описано. Також раніше оперується параумбілікальна (надпупкова) грижа. Ця грижа відноситься до різновидів гриж білої лінії, і самостійно не проходить. Часто пупкова і надпупкова грижа поєднані. Виявляються при уважному огляді.

Операція за Шпітци (Spitzy): доступ по нижній складці шкіри біля пупка по так званому «природженому пупковому рубцю» (він інтимно зрощений з пупковим кільцем). Після виділяється кільце, - грижеві ворота і пересікається.  Проводится пластика грижевих воріт за Шпітци та інтрадермальний шов, що не знімається. Фіксацію пупка нитками я не провожу, - він сам «знаходить» своє місце. В кінці операції «гемостатична», фіксуюча пов’язка тегадермом. Можливі доступи по верхній чи боковій складці, або через пупок, - застосовуються рідше.

Грижа білої лінії живота у дітей

Грижа білої лінії живота - вроджений дефект білої лінії (апоневрозу). Дефект незначний в декілька мм., округлої, або щілинної форми.  Синоніми: епігастральна грижа; жирова грижа прямої лінії; передочеревинна ліпома. Як правило розташовуються по білій лінії між пупком та мечоподібним відростком грудини, пальпується у вигляді округлого, помірно щільного утворення.  Також ці грижі  можуть розташовуватись дещо збоку від білої лінії, При класичній грижі білої лінії вмістом грижового мішка є передочеревинний жир. Через незначний дефект апоневрозу передочеревинний жир виходить поступово, маленькими порціями при напруженні в черевній порожнині. Періодично ділянка грижі болить, через защемлення. Самостійно ці грижі не проходять, підлягають оперативному лікуванню. Якщо періодично турбують болі то операція  проводиться в любому віці, а в основному після 5 років (перед школою). Перед операцією обов’язкова розмітка, бо в лежачому положенні під час знеболення можуть виникнути труднощі в ідентифікації грижі. Доволі часто грижа білої лінії поєднана з пупковою, або надпупковою грижею. Надпупкова грижа (параумбілікальна  грижа, hernia paraumbilicalis, hernia supraumbilicalis), це різновид грижі білої лінії. Розташовується зразу над пупком частіше у вигляді поперекової щілини. Ці грижі бувають значних розмірів, мають грижовий мішок утворений очеревиною, нерідко поєднані з розходженням м’язів передньої черевної стінки. На відміну від пупкової грижі надпупкова самовилікуватись не може. У випадках поєднань цих гриж проводиться симультанна операція.