Гемангіома у дітей

Гемангіома у дітей

Гемангіома у дітей

Гемангіома - це доброякісне новоутворення, з яким малюк, як правило, народжується, або яке з'являється у дитини в перший місяць життя.

Згідно з статистичними даними , вона зустрічається у кожної десятої дитини по всьому світу. У дівчаток гемангіома спостерігається в 3 рази частіше, ніж у хлопчиків.

Причини виникнення

Причини утворення гемангіом у дітей невідомі, проте численні спостереження і узагальнення даних дозволили висунути ряд припущень. З огляду на те, що гемангіоми виникають у дітей грудного віку, ймовірно, причиною для цього є порушення розвитку судин в ембріональному періоді розвитку.

Також ймовірними причинами можуть бути:

  • вік породіллі більше 38 років;
  • недоношеність;
  • патологія плаценти
  • вірусні хвороби матері в І і ІІ триместрах

Класифікація гемангіом

На підставі морфологічних ознак розрізняють просту (капілярну), кавернозну, комбіновану і змішану гемангіому у дітей.

Проста гемангіома розвивається з капілярів; розташовується на поверхні шкіри; має чіткі межі, плоску, бугристо-вузлову поверхню; червоний або червоно-синюшний колір. Проста гемангіома у дітей блідне при натисканні, а потім знову відновлює свій колір.

Кавернозна гемангіома у дітей розташовується підшкірно у вигляді бугристого вузлового новоутворення. Вона має м'яко-еластичну консистенцію і складається з порожнин-каверн, заповнених кров'ю. Зверху кавернозна гемангіома покрита незміненою або синюшного відтінку шкірою. При натисканні на вузол, внаслідок відтоку крові, гемангіома блідне і спадаєтся; при напруженні, кашлі і плачі дитини - напружується і збільшується в розмірах (еректильний симптом, обумовлений припливом крові в кавернозні порожнини).

Комбінована гемангіома у дітей має ознаки простої і кавернозної пухлини, має шкірну і підшкірну частини. Клінічні прояви залежать від переважання капілярного або кавернозного компонента.

Змішана гемангіома у дітей має складну будову і містить елементи судинної та інших тканин (сполучної, нервової, лімфоїдної). До гемангіом змішаного типу відносяться ангіофіброма, ангіоневрома, гемлімфангіома та інші.

Як зрозуміти, що у дитини – гемангіома

Судинне новоутворення зазвичай виявляється у новонароджених в перші 2-3 тижні життя, але може розвиватися і у віці до року (майже всі гемангіоми розвиваються до 6 місяців).

Найчастіше гемангіома розташовується

  •  в області волосся на голові (особливо на потилиці)
  • на обличчі (на щоках, носі)
  • на слизових оболонках ( ротова порожнина)
  • на кінцівках

Виглядає гемангіома як плоске або вузликове утворення різної форми розміром від 1 мм до 15 см, яке може бути або плоским, або підніматися над шкірою. Відтінки гемангіоми варіюють – від рожевого до багряного і навіть синюшного. Таке утворення більш гаряче на дотик, ніж навколишня шкіра

Яке ж лікування?

Раннього лікування (в перші тижні і місяці життя) підлягають гемангіоми у дітей, розташовані в області голови та шиї, в ротовій порожнині, в ділянці статевих органів  або мають тенденцію до агресивного росту (збільшення площі в 2 рази за тиждень)

Точкові і поверхневі гемангіоми у дітей можуть бути вилікувані за допомогою електрокоагуляції, кріодеструкції, лазерного видалення. Невеликі кавернозні і комбіновані гемангіоми добре піддаються склеротерапії. При глибоко розташованій судинній пухлині і неможливості її видалення менш травматичними методами, вдаються до хірургічного висіченню гемангіоми у дітей в межах здорових тканин.

Кожен випадок є індивідуальним – тому і лікування буде направлено на вирішення конкретної ситуації.